CiekawostkiDeski supTrening

Jak przygotować deskę sup do treningu?

Trening na desce SUP: jak przygotować deskę?

UWAGA! Ostatnio wstawiliśmy kompletnie odświeżoną wersję tego wpisu, z nowym filmikiem instruktażowym (z lepszym dźwiękiem 😉 ) i bardziej aktualnymi informacjami! Jeśli jesteście zainteresowani, wpadnijcie poczytać!

TUTORIAL JAK PRZYGOTOWAĆ DESKĘ SUP DO TRENINGU

Jesteś supowym żółtodziobem? Kupiłeś deskę sup bez instrukcji lub nie rozumiesz co jest w niej napisane? Chcesz odbyć trening na desce SUP ale nie wiesz jak poprawnie przygotować swojego SUPa? Obejrzyj ten film, który krok po kroku rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości!

W poniższym video znajdziecie Państwo między innymi omówienie pierwszej fazy przygotowań i pompowania deski sup tj. montaż węża pompki, poprawne zamknięcie zaworu, moment wyłączenia systemu double action na pompce (jeżeli takowy posiadacie). Są to kluczowe elementy procesu przygotowania deski do treningu, ponieważ znacząco je przyspieszają – wykluczając konieczność kolejnego pompowania supa spowodowaną złym zamknięciem zaworu, a także umożliwiając uniknięcie uszkodzenia akcesoriów np. pompki.

Przygotowanie deski sup do treningu – montaż akcesoriów!

Kolejną istotną czynnością po napompowaniu deski sup jest montaż płetw, który również zaprezentowano w poniższym filmie. W którym miejscy znajdziesz gniazdo na fina? Na spodniej części rufy deski. Podczas pływania płetwy powinny znajdować się za Tobą, a nie jak czasami zdarza się początkującym adeptom przed Tobą, ponieważ deska nie będzie miała wówczas należytej sterowności. Jest to niezwykle istotne w przypadku desek allroundowych, przy których ze względu na obły kształt trudno niektórym rozróżnić tył deski od jej przodu. Pamiętaj więc – jeśli nie wiesz  gdzie jest przód a gdzie tył deski, zobacz gdzie są płetwy!

Montowanie stateczników nie jest nadzwyczaj skomplikowane. Co ciekawe istnieją dwa systemy gniazd do finów (us box – bardziej profesjonalny z śrubką oraz nakrętką w zestawie – pilnujcie ich jak oka w głowie; oraz system slide in z plastikową przetyczką). Po zamontowaniu płetw stabilizujących ważnym jest też, żeby nie zostawiać deski postawionej na płetwach, ponieważ bardzo łatwo je złamać. Z sytuacjami takimi mamy do czynienia w momencie gdy ktoś siada lub stąpa po tylnej części deski co w skutkach spowodować może pęknięcie płetwy lub boxa.

W poradniku tym pokazano równie niezwykle ważne akcesorium, które dba o nasze bezpieczeństwo czyli smyczkę i jej sposób montażu, który może wydawać się błahy, jednak jest niezwykle istotny w przypadku upadku do wody.

Na końcu filmu zaprezentowano również sposób montażu i regulacji standardowego, trzyczęściowego wiosła aluminiowego, które znajduję się w większości zestawów z deskami sup. Trzeba wiedzieć, że źle wyregulowane wiosło odbiera nam przyjemność z pływania i jest główną przyczyną kontuzji na wodzie. Jeżeli zaczynasz przygodę z supem to koniecznie obejrzyj ten film! Zapraszamy! 🙂

 

Podobne artykuły

X