CiekawostkiDeski sup

Wiosło do deski SUP | Wszystko co powinieneś wiedzieć o swoim wiośle!

Zaczynasz pływać na SUPie, ale nie wiesz jakie wiosło byłoby idealne? A możesz pojechałeś na wodę i nie do końca wiedziałeś gdzie chwycić swój pagaj? Nie przejmuj się – Uone przybywa z pomocą! W tym artykule  wyjaśnimy Ci, jakie wiosło do deski SUP jest dla Ciebie najlepsze, jak dobrać do siebie odpowiednią jego długość i oczywiście jak prawidłowo chwycić je podczas pływania!

SPIS TREŚCI

Poznaj swoje wiosło!

Zanim poznasz tajniki swojego wiosła, najpierw należy zacząć od podstaw. Ogólnie rzecz biorąc, przeglądając oferty od różnych producentów zapewne zauważyłeś, że wiosła różnią się między sobą pod względem designu. materiału, a czasem i konstrukcji (np. wiosła dwuczęściowe, trzyczęściowe lub nierozkładane). Mimo to, wciąż możemy wyróżnić trzy uniwersalne sekcje, które znajdziemy w każdym wiośle: łopata, trzon i uchwyt. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej każdej kategorii dostępnych rodzajów wioseł:

Wiosło trzyczęściowe

Najpopularniejszy chyba rodzaj wiosła dołączany często w zestawie z deskami SUP. Wiosło takie można rozmontować na trzy osobne części w celu łatwiejszego transportu, oraz jednocześnie można spokojnie dostosowywać jego długość do własnych wymagań. Takie wiosła wykonywane są z aluminium, włókna szklanego bądź karbonu. Rozpoznasz je najczęściej po fakcie, iż posiadają one dwa zatrzaski na swoim trzonie.

Wiosło dwuczęściowe

Lub inaczej regulowane. Jest to wiosło które składa się z trzonu z piórem oraz drugiej, podłużnej części ze skalą długości. Jest proste w użytku i nieskomplikowane podczas składania. Posiada jeden zatrzask na trzonie. Najczęściej wykonane jest włókna węglowego, a czasem z włókna szklanego.

Wiosło nierozkładane

Czyli wiosło składające się z jednej, nieregulowanej części. Wiosło nierozkładane posiada konkretną długość której nie można zmienić w żaden sposób. Nie złożysz go także w żaden sposób w celu łatwiejszego transportu. Takie wiosło jest jednak łatwiejsze w utrzymaniu, i pozwala na osiąganie ponadprzeciętnych wyników na wodzie (rekomendowane na zawody). Takie wiosła najczęściej wykonane są z włókna węglowego, rzadziej z drewna.

Wiosła Uone i Super

Jako producent desek SUP, także i my posiadamy w naszym asortymencie różne rodzaje wioseł, które z pewnością będą odpowiadały Twoim potrzebom! Trochę więcej o nich poniżej:

Wiosło Uone

Wiosła Uone są trzyczęściowe, regulowane i bardzo wytrzymałe. Dzięki konstrukcji z włókna węglowego są bardzo lekkie i odporne na wszelakie obciążenia. Nie musisz się także przejmować składaniem – ich złożenie jest proste i niewymagające, więc nie zajmie Ci dłużej niż 30 sekund. Poprzedni model wiosła Uone był wykonany z włókna szklanego, wciąż dostępne na naszym sklepie o [TUTAJ].

Wiosło Super

Wiosła SUPer także są trzyczęściowe, regulowane i wytrzymałe. Wykonane z włókna szklanego, są nieco cięższe od wioseł Uone, ale wciąż idealnie nadają się do każdego rodzaju pływania! Poprzedni model wiosła Super był wykonany z aluminium, tak wiosła wciąż dostępne są na naszym sklepie o [TUTAJ].

Wiosło Super LIGHT

Trzyczęściowe wiosło wykonane z aluminium, które w każdej chwili możesz przekształcić w pagaj kajakowy. Wystarczy zamienić górną część z uchwytem na część z piórem i Voila!

Wiosło aluminiowe, z włókna szklanego czy karbonu?

Warto też zadać sobie pytanie, z jakie materiału powinien być Twój pagaj. To zależy głównie od dwóch czynników – intensywności użytkowania oraz ogólnego budżetu.

Jeśli szukasz czegoś tańszego na początek i wiesz, że będziesz pływać raczej sporadycznie – aluminium jest materiałem od którego możesz zacząć. Te tańsze pagaje są zazwyczaj wykonane właśnie z aluminium z plastikową łopatą.

Środkową opcją jest wiosło z włókna szklanego – jest droższe, ale zdecydowanie wytrzymalsze, bardziej responsywne i lżejsze. Jeśli szukasz czegoś do regularnych wypadów, na supie włókno szklane wygrywa!

Najdroższą – i najbardziej „zaawansowaną” opcją jest włókno węglowe. Takie wiosła są najlżejsze, bardzo wytrzymałe i niezwykle sztywne. Jeśli nie przeszkadza Ci wydawanie większej ilości pieniędzy (czasem na wiosło karbonowe możesz wydać tyle samo, ile na tanią deskę SUP!) to to wiosło stworzone z tego szlachetnego materiału jest dla Ciebie!

Z czego jeszcze mogą być zrobione wiosła? Niektórzy producenci posiadają także wiosła wykonane z drewna. Nie są one składane i tak wydajne podczas pływania jak włókno szklane czy karbon, ale jeśli szukasz czegoś tradycyjnego i lubujesz się w materiałach naturalnych, jest to opcja godna rozważenia!

Dlaczego wiosło na SUP ma „wygiętą łopatę?

Co jeszcze warto wiedzieć o wiośle do SUP? To, że ich pióro najczęściej nie jest równoległe do trzonu, w przeciwieństwie do wioseł kajakowych tylko jest zamontowane po kątem. Dlaczego?

Powód jest prosty – ten kąt sprawia, że podczas wiosłowania łopata pcha wodę w dół, co zwiększa siłę naporu. To z kolei sprawia że Twoja deska unosi się nieznacznie (zmniejszając opór wody), napędzając Twój ruch do przodu. Oczywiście aby w pełni wykorzystać ten szczegół najpierw trzeba poprawnie wiosło trzymać – ale o tym za chwilę.

Jak dobrać rozmiar wiosła?

Zanim jednak nauczysz się poprawnie trzymać wiosło, należałoby dobrać jego odpowiednią długość! Dlaczego jest to takie ważne? Zapewnienie sobie wiosła o odpowiedniej długości jest kluczowe dla twojej wygody podczas pływania. Zbyt wysoki pagaj będzie niezwykle nieporęczny w użytkowaniu i zamiast pomagać Ci płynąć do przodu, będzie zawadzał niczym przysłowiowa „kula u nogi”. Zbyt krótkie wiosło natomiast, spowoduje że będziesz płynąć w niewygodnej, przygarbionej pozycji, co prędzej czy później odczujesz na swoich plecach. Jak więc widzisz, odnalezienie wiosła o idealnej długości jest bardzo ważne nie tylko dla Twojej wygody, ale i bezpieczeństwa czy zdrowia.

Ogólnie rzecz biorąc, jak pisaliśmy wcześniej, pagaje do desek SUP można zakupić w wersji o regulowanej długości (gdzie manipuluje się górną częścią trzonu aby dostosować długość do naszych potrzeb) lub stałej (bez regulowanego trzonu). Jeśli poszukujesz czegoś na zawody lub jesteś doświadczonym supowiczem i wiesz czego potrzebujesz – wybierz pagaj nieregulowany – przycięty na stałe. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz wiosłować, albo szukasz czegoś stricte do rekreacji – regulowane wiosła są lepszym wyborem.

Jak więc dobrać długość wiosła do naszego wzrostu? Sposób jest prosty! Stań prosto i umieść pagaj u Twojego boku, z łopatą dotykającą ziemi. Następnie wyciągnij rękę znajdującą się bliżej wiosła ponad głowę, prostując ją prawie całkowicie. Odpowiednio długie wiosło będzie posiadało uchwyt T-grip na poziomie zgięcia Twojego nadgarstka. I to tyle! Rozmiar dobrany!

Jak trzymać wiosło do desek SUP?

Jak więc trzymać wiosło do deski paddleboardowej? Technika jest dość prosta, ale kluczowa dla wygodnego i wydajnego płynięcia. Pozwala ona na wiosłowanie dalej, szybciej i wygodniej. A to oczywiście oznacza więcej zabawy! Po pierwsze, wybierz stronę od której chcesz zacząć wiosłowanie – załóżmy, że wiosło będzie znajdowało się po lewej stronie deski. Prawą rękę połóż na górnym uchwycie w kształcie litery T i chwyć mocno. Drugą ręką (w tym przypadku lewą) złap za trzon pagaju, mniej więcej w połowie jego długości. Upewnij się aby Twoje ręce nie chwytały za wiosło w zbyt małej odległości od siebie – jeśli są zbyt blisko siebie będziesz wiosłował mniej efektywnie. Jeśli nie wierzysz, poeksperymentuj z rozstawem rąk przy uchwycie, gdy następnym razem będziesz na wodzie.

Po drugie, upewnij się, że łopata skierowana jest od ciebie. Oznacza to, że gdy wiosło jest trzymane pionowo a ty widzisz powierzchnię łopatki (zazwyczaj jej zadrukowaną część), jej koniec powinien być odchylony od twojego ciała. Ten kąt jest kluczowy dla efektywnego napędzania deski naprzód, ponieważ prawidłowy ruch wiosłowania polega na przyciąganiu łopaty do siebie, do momentu aż będzie ona prostopadła do powierzchni wody.

Polecamy obejrzeć nasz króciutki filmik instruktarzowy, który dokładnie pokazuje jak poprawnie trzymać wiosło do deski SUP! Zobaczysz go [TUTAJ] na naszym kanale Youtube.

Podsumowanie

Teraz, gdy wiesz już jak prawidłowo trzymać wiosło do deski SUP, powinieneś bez problemu płynąć przed siebie! Jak sam widzisz, takie małe drobiazgi jak odpowiednio trzymane wiosło, czy dostosowany do Twojego wzrostu rozmiar wiosła mogą zrobić wielką różnicę podczas sesji na wodzie!

Teraz nadszedł czas, aby wykorzystać to, czego się nauczyłeś, w praktyce!

Natomiast jeśli masz więcej pytań odnośnie wioseł do desek SUP, zapraszamy do kontaktu przez naszego maila: uone@road24.pl lub przez facebooka lub instagrama

Podobne artykuły

X