CiekawostkiJudogi

Wzmocnione judogi – czy są lepsze?

Wzmacniane judogi – czy są lepsze?

Judo to sztuka walki, której podstawą są wszelakie techniki rzutów, duszeń i trzymań. Kluczowym elementem wyposażenia każdego judoki jest judogi – specjalny strój do judo zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie podczas treningów i walk. Ponieważ strój ten będzie wielokrotnie chwytany, szarpany czy mówiąc kolokwialnie poniewierany na matach, ważne jest aby był dostatecznie wytrzymały by wytrzymać lata treningów i tysiące litrów wylanego na nich potu. Tak więc wzmocnione judogi powinny być  podstawą, ale czy takowe są jednak lepsze niż te bez dodatkowych wzmocnień?

Spis treści:

Czym jest wzmocnienie i gdzie je znajdziemy?

Po pierwsze: czym jest wzmocniona judogi? Wzmocnieniem nazwiemy dodanie dodatkowej warstwy materiału tzw. podwójna plecionka lub wzmocnionych szwów (wykonanych z wytrzymalszego materiału bądź podwójnie przeszywanych) na części lub całości stroju.

Takie wzmocnienia mogą występować w różnych miejscach Twojej judogi, aczkolwiek najczęściej znajdziesz je na plecach, na kolanach, rękawach lub klatce piersiowej. Dlaczego akurat w tych miejscach?

Revers – czyli wzmocnienie pleców, to najczęściej podwójna warstwa materiału która chroni ten dość mocno narażony na przetarcia i rozdarcia obszar. Takie zabezpieczenie uchroni Twoją judogi przed uszkodzeniem podczas częstych upadków, walki w parterze czy wyciągnięć poprzedzających same rzuty w judo!

Nogawki – a raczej kolana, kolejny rejon bardzo narażony na uszkodzenie, nawet w przypadku zwyczajnych spodni. Tutaj często znajdziesz dodatkową łatę materiału naszytą w okolicach kolan. Dzięki temu nawet przy wielokrotnych upadkach, ćwiczeniach czy walce w parterze spodnie od judogi nie poddadzą się tarciu i na dłużej pozostaną wolne od rozdarć i dziur.

Rękawy – tutaj znajdziemy zarówno dodatkową warstwę materiału, jak i dodatkowe, wzmacniane szwy które uchronią rękaw przed przetarciem i rozerwaniem. Rękawy są mocno narażone na uszkodzenia, gdyż to właśnie za nie Twój przeciwnik będzie chwytał najczęściej.

Dekolt/klatka piersiowa – zazwyczaj ta okolica będzie zabezpieczona wzmocnionym szwem jak i dodatkową warstwą materiału. Podobnie jak w przypadku rękawów, okolice szyi, a przede wszystkim ‘”eri”- kołnierza Twojej judogi będą wielokrotnie chwytane i szarpane. Muszą więc być skonstruowane tak, aby znieść nawet te najgorsze obciążenia.

Dlaczego warto kupić wzmacnianą judogę?

Skoro kliknąłeś w ten artykuł, pewnie zadajesz sobie pytanie czy warto w ogóle inwestować we wzmocnioną judogę. Postaramy się pomóc Ci znaleźć odpowiedź prezentując argumenty przemawiające zarówno za, jak i przeciw takiemu zakupowi. Zacznijmy od plusów.

Trwałość stroju– nie ma dwóch zdań, że wzmocniona judoga wytrzyma więcej i dłużej, niż strój bez takich dodatków. Druga warstwa materiału wszyta jest zazwyczaj w taki sposób, że przetarcia czy rozerwanie są prawie niemożliwe do powstania – chyba że próbujesz zrobić coś takiego celowo. Nawet jeśli jedna z warstw się przetrze, pod spodem zawsze jest druga, dzięki czemu będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na zakup nowej judogi nie musząc rezygnować z treningów. Jeśli Twój strój do judo nie posiada wzmocnień ani na szwach ani w postaci dodatkowej warstwy materiału, niestety nawet już po paru bardziej intensywnych treningach może nadawać się do kosza. Może myślisz sobie, że rozdarcie wystarczy zaszyć i można trenować dalej? Cóż, zależy od wielkości uszkodzenia. Małą dziurkę faktycznie można zacerować w domu. Jeśli natomiast dojdzie już do rozerwania, to niestety ale musisz pomyśleć o zakupie nowego stroju, ponieważ małe będzie prawdopodobieństwo uratowania go.

Większa odporność na rozciągnięcia – jest to zasługa wzmacnianych szwów. Oczywiście, po pierwszym praniu judogi i tak lekko się skurczy ale musisz też wziąć pod uwagę, że materiał może ulec rozciągnięciu podczas treningów i zawodów. Dlaczego? Dlatego, że jak pisaliśmy wyżej, judo to sport w którym podstawą są chwyty gdzie Twój przeciwnik będzie rzucał Ciebie na matę wyciągając Ciebie najczęściej za poły judogi. W takim przypadku jeśli nie dojdzie do rozerwania, materiał może zacząć się stopniowo rozciągać. Wtedy natomiast judoga traci swój pierwotny, prawidłowy kształt i może stać się bardzo niewygodna podczas trenowania. Dodatkowo należy też pamiętać że rozciągnięty materiał staje się coraz cieńszy i cieńszy, co też koniec końców może sprowadzić się do powstawania dziur i przetarć.

Opłacalność – jak zapewne wiesz, lepiej jest kupić raz, a dobrze i nie przejmować się, że dana rzecz ulegnie zniszczeniu po dwóch, trzech użyciach. Szczególnie w przypadku jeśli judo uprawiasz regularnie. Wzmocniona judogi będzie większym wydatkiem na początku ale na dłuższą metę opłaci Ci się bardziej niż kupowanie nowego stroju co miesiąc. Dlatego też jeśli wiesz, że na treningu będziesz pojawiać się przynajmniej dwa razy w tygodniu, a nawet weźmiesz udział w którymś z Turniejów judo to lepiej zainwestuj w strój do judo, który wytrzyma z Tobą przez długi okres czasu.

Kiedy powinieneś zastanowić się dłużej przed zakupem?

Ciężar – na pewno nie będzie to dodatkowe 5 czy nawet 10 kg ale z pewnością odczujesz, że wzmocniona, najczęściej jeszcze wykonana z podwójnej plecionki judoga jest po prostu cięższa i bardziej toporna. Może to stanowczo utrudniać Ci trening jeśli dopiero zaczynasz lub jeśli jesteś drobniejszej postury. Tak samo dzieci mogą czasem poczuć się niekomfortowo z cięższym strojem do judo. Musisz więc przed zakupem ocenić, czy będziesz w stanie znieść dodatkowe obciążenie podczas treningów lub – tym bardziej, przed zawodami.

Reguły/zasady – kolejna ważna rzecz: przed zakupem jakiegokolwiek stroju zapoznaj się z regułami obowiązującymi w danej szkole judo. Czasem Twój Sensei pozwoli tylko na białą judogi wykonaną w podwójnej plecionce tylko w danej gramaturze bez żadnych naszywek. Zasady powinieneś sprawdzać tym bardziej, jeśli startujesz w zawodach. Możliwe, że niektórzy organizatorzy nie zezwalają na jakiekolwiek modyfikacje lub ingerencje w strój, a nie chcesz przecież spotkać się z dyskwalifikacją zanim zdążysz nawet wejść na tatami. W krew powinno wejść Ci pieczołowite odświeżanie zasad judo, gdyż potrafią one szybko ulegać zmianom.

Koszty – jak pisaliśmy wyżej, wzmocniony strój do judo będzie droższy niż ten, bez takich modyfikacji. Powiedzieliśmy też, że jeśli regularnie trenujesz i startujesz w zawodach, to taki wydatek opłaci Ci się bardziej. Z drugiej jednak strony, jeśli dopiero zaczynasz, lub jeśli Twoje dziecko jeszcze samo nie jest do końca zdecydowane czy podoba mu się ten sport może lepiej wstrzymać się z kupowaniem droższego sprzętu. Co będzie jeśli zainwestujesz w najlepszą judogi z ekstra wzmocnieniami, a Twoja pociecha rozmyśli się po dwóch zajęciach? Możesz oczywiście pomyśleć o sprzedaży, ale w tym momencie zawsze będziesz na takim zakupie stratny. Z reguły w klubach trenerzy dają dwa, trzy tygodnie czasu na zapoznanie się dzieciaków z judo, treningami i panującymi warunkami, a po tym czasie bezwzględnie wymagają zakupu judogi i my w pełni popieramy to przemyślane rozwiązanie.

A więc: wzmacniana judoga czy nie?

Może pomyślisz sobie, że zajmujemy stanowisko zbyt bezpieczne ale koniec końców, decyzja o inwestycji we wzmacniane judogi zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Ważne, żeby taki zakup przemyśleć i zadać sobie pytania: jak często i jak intensywnie trenujesz? Na jakim poziomie umiejętności w judo jesteś? Czy startujesz lub zamierzasz wziąć udział w Turniejach? Czy Twoja szkoła lub organizator zawodów zezwala na judogi cienkie nie nadające się do judo? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto zastanowić się chwilkę i sięgnąć po opinię wpierw Twojego trenera, a także innych doświadczonych judoków.

Podsumowanie

W tym krótkim artykule opisaliśmy czym są wzmacniane judogi, gdzie takie wzmocnienia znajdziesz i czy warto jest zainwestować w taki strój. Mamy nadzieję że pomogliśmy Ci podjąć decyzję odnośnie tego czy taki wzmocniony strój do judo jest właśnie dla Ciebie. Jeśli natomiast masz jeszcze jakieś wątpliwości, możesz skontaktować się z nami przez naszego maila: uone@road24.pl, facebooka lub instagrama, a także telefonicznie pod numerem: +48 720 890 233.

Podobne artykuły

X